Ministerstwo Zdrowia poinformowało na konferencji prasowej o wprowadzeniu od 15 grudnia dodatkowych obostrzeń w miejscach publicznych. Ma to związek z długo utrzymującym się wysokim poziomem zachorowań na Covid19 oraz pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa, którym jest wykryty w Afryce Omikron.
Mimo tego, że obowiązuje noszenie maseczek oraz dostępne są szczepionki, czwarta fala zakażeń nie opada. Średnia tygodniowa nowych przypadków utrzymuje się na poziomie powyżej 20 tysięcy zakażeń od 21 listopada. Liczba zgonów przekracza niemalże 500 codziennie, a w szpitalach z powodu zakażenia SARS-CoV-2 przebywa obecnie około 23 tysiące Polaków.
Nowe obostrzenia antycovidowe od 15 grudnia – lista
Zmiany, które zostały wprowadzone przedstawiają się następująco:
- Zmniejszenie do 30% limitu miejsc dla:
- gości restauracji, hoteli i barów a także teatrów i kin (w kinach obowiązuje także zakaz konsumpcji);
- uczestników wydarzeń sakralnych;
- osób korzystających z obiektów sportowych (baseny, siłownie, kluby fitness).
- Ograniczenie liczby osób przebywających w lokalach zamkniętych do 100.
- Limit dla osób korzystających z transportu publicznego – 75% miejsc w autobusie lub wagonie tramwaju/pociągu.
Do powyższych limitów nie są wliczane osoby w pełni zaszczepione pod warunkiem okazania unijnego certyfikatu, a także osoby, które pokażą negatywny wyniku testu lub zaświadczenie o przechorowaniu Covid19. - Nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich od 20.12.2021 do 9.01.2022.
- Dyskoteki, klub i inne miejsca organizujące zabawy taneczne zamknięte będą do 30 grudnia.
- Domownicy osoby zakażonej (także ci zaszczepieni) muszę wykonywać test antygenowy.
- Osoby powracające do Polski spoza strefy Schengen muszą okazać wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem. Ponadto rząd zamierza wprowadzić od 1 marca obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych. Obecnie trwają prace w tym zakresie, które dotyczą zawodów medycznych, nauczycieli i służb mundurowych.
Jak chronić się przed zarażeniem Covid19?
Istnieją dwa skuteczne sposoby na obniżenie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Pierwszym z nich jest ogólnodostępna i bezpłatna szczepionka. Mimo że koronawirus ciągle mutuje nadal wykazuje ona wysoką skuteczność – w znacznym stopniu eliminuje ciężki przebieg choroby, a nawet samo zakażenie. W Polsce zaszczepionych jest około 53% uprawnionych osób. Drugim sposobem jest noszenie maseczek wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zachowanie dystansu od drugiej osoby. W praktyce, we wszystkich budynkach (sklepy, urzędy, biura, banki, kościoły) należy nosić maseczkę. Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje także w komunikacji zbiorowej. Maseczki zapewniają skuteczną ochronę przed zakażeniem. Naukowcy z uniwersytetów Stanford i Yale przeprowadzili duże badanie wśród populacji szczególnie narażonej na zakażenie SARS-CoV-2. Dotyczyło bezpośrednio zasadności noszenia masek. Potwierdzili w nim, że prawidłowo noszone maski utrudniają transmisję wirusa.
Jaka maseczka będzie najlepsza?
Za najskuteczniejsze uznaje się maski ffp2. Ich największą zaletą jest to, że nie trzeba zmieniać ich tak często, jak masek chirurgicznych. Podczas ciągłego noszenia maski chirurgicznej można używać maksymalnie do 4 godzin. Właściwie wymienia się ją częściej, bo przez gorące powietrze i parę wodną robi się wilgotna i przestaje spełniać swoją funkcję. Maska ffp2 może być noszona aż do 8 godzin. W porównaniu do masek materiałowych, czy chirurgicznych, maska ffp2 lepiej przylega do twarzy. Ma wygodniejsze mocowanie i nie zsuwa się z nosa. Będzie to zaletą szczególnie dla osób, które muszą spędzić w maseczce kilka godzin albo cały dzień w pracy.
Maski ffp2 dzielą się na jednorazowe i wielokrotnego użytku. Te drugie mogą być noszone do 48 godzin. Odpowiednie oznaczenia (R dla masek wielokrotnego użytku i NR dla jednorazowych) znajduje się na maseczkach i ich opakowaniu. Według badania przeprowadzonego wiosną przez SW Research na zlecenie projektu BISAF aż 20% Polaków nie wierzy w skuteczność masek. Jednak prawie 60 proc. badanych chce chronić zdrowie swoje i otoczenia właśnie za pomocą masek. Większość osób, które zakrywają nos i usta w miejscach publicznych robi to głównie, by chronić się przed zakażeniem i uniknąć mandatu za niestosowanie się do tego obowiązku. Pierwsze zakażenia nowym koronawirusem pojawiły się pod koniec 2019 roku w Chinach. Oficjalne dane mówią o tym, że na świecie zachorowało dotychczas około 271,7 mln ludzi. Z powodu covid19 zmarło zaś ponad 5 mln.