Jak odróżnić kaszel smogowy od covidowego?

Kaszel to objaw chorobowy, który może wskazywać na wiele różnych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Kaszel to nic innego jak reakcja obronna organizmu na szkodliwe czynniki, które dostają się do układu oddechowego wraz z wdychanym powietrzem. Jak rozpoznać, czy kaszel jest objawem koronawirusa czy reakcją na zanieczyszczone powietrze? I w jaki sposób możemy ochronić swoje płuca przed wnikaniem szkodliwych substancji?

Czym jest kaszel smogowy?

Wiele osób w okresie jesienno-zimowym uskarża się na uporczywy kaszel. Jak się okazuje, jego przyczyną wcale nie musi być infekcja wirusowa czy bakteryjna. Czynnikiem odpowiedzialnym w wielu przypadkach za męczący kasze okazuje się smog.

Kaszel smogowy to problem, który najczęściej dotyka mieszkańców południowej Polski. To właśnie w rejonach Śląska i Małopolski zanieczyszczenie powietrza jest największe. Smog ma niesamowicie niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy, ale na funkcjonowanie całego organizmu.

Ale czym tak właściwie jest kaszel smogowy? Jest to nic innego jak reakcja organizmu na wdychanie zawieszonych w powietrzu pyłów i zanieczyszczeń. W niektórych przypadkach zatrucie smogiem może przypominać ostry atak astmy – wskutek zbyt dużej ilości wdychanego smogu, który zresztą jest alergenem, może dojść do skurczów oskrzeli, a w konsekwencji do poważnych problemów z oddychaniem.

Kaszel – jeden z głównych objawów koronawirusa

Kaszel jest też jednym z najbardziej dokuczliwych objawów koronawirusa, który wywołuje ostrą infekcję dróg oddechowych. Pacjenci, u których wykryto zakażenie Covid-19, skarżą się na suchy i duszący kaszel. Co więcej, przy zakażeniu koronawirusem, kaszel nasila się w nocy, co utrudnia zasypianie i znacząco obniża komfort życia.

Warto pamiętać o tym, że kaszel to tylko jeden z wielu objawów zakażenia. Osoby, które nawet w łagodny sposób przechodzą chorobę, skarżą się na szereg innych dolegliwości, takich jak ogólne rozbicie, bóle mięśni i głowy, stan podgorączkowy, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jak odróżnić kaszel smogowy od covidowego?

Kaszel smogowy nasila się wraz ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza. Jego charakterystyczną cechą jest to, że pojawia się on okresowo, najczęściej rano i po południu, gdy znajdujemy się na zewnątrz. Objawy zwykle ustępują wieczorem. Kaszlowi smogowemu często towarzyszy katar.

W przypadku zakażenia koronawirusem mamy do czynienia z wyjątkowo uciążliwym i suchym kaszlem, który nie ustępuje w nocy. Suchy kaszel u pacjenta zakażonego Covid-19 może utrzymywać się nawet do trzech tygodni, co znacząco obniża komfort życia. Dodatkowe objawy takie jak stan podgorączkowy i osłabienie powinny skłonić nas do przeprowadzenia badań.

Dlaczego noszenie maseczek jest tak ważne?

Noszenie maseczek w miejscach publicznych to w ostatnim czasie jeden z najgorętszych tematów. Wbrew zaleceniom ekspertów, wiele osób upatruje się w zasłanianiu twarzy zamachu na ich wolność i przestrzeń osobistą. Warto jednak pamiętać, że zalecenia ekspertów mają swoje uzasadnienie w badania naukowych, które pokazują, że noszenie maseczki może skutecznie chronić przed wnikaniem do organizmu szkodliwych czynników takich jak pyły, zanieczyszczenia smogowe czy drobnoustroje odpowiedzialne za zakażenie koronawirusem.

Badania pokazują, że osoby, które noszą maseczki ochronne w miejscach publicznych są mniej narażone na infekcje układu oddechowego. Maseczka ochronna stanowi bowiem barierę pomiędzy zanieczyszczonym powietrzem a układem oddechowym. Nosząc maseczki chronimy się przed szkodliwym działaniem smogu i minimalizujemy ryzyko zakażenia się wirusem Covid-19.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
maseczki inventi

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h