Jakie są filary zdrowego trybu życia?

Hasło „zdrowy tryb życia” przewija się w mediach, w gabinetach lekarskich i psychologicznych. Zaczęła nawet panować na to moda. Czym tak naprawdę jest zdrowy tryb życia i jakie filary stanowią jego podstawę? Zobacz, czego unikać, a co wprowadzić do codzienności, by zadbać o zdrowie.

Czym tak naprawdę jest zdrowy tryb życia?

Jest to przede wszystkim dbanie o homeostazę, czyli równowagę w organizmie poprzez odpowiednie odżywianie, nawadnianie, ćwiczenia, odpoczynek i unikanie sytuacji oraz substancji, które mu szkodzą. Zachowanie zdrowia powinno być nadrzędnym celem dla człowieka – pozwala to dłużej cieszyć się dobrą kondycją i umożliwia realizowanie się na innych płaszczyznach bez większych trosk.

Dbanie o zdrowie nie powinno jednak ograniczać się jedynie do ciała i jego funkcjonowania, ale także skupiać się na szeroko pojętym zdrowiu psychicznym. Bez tego ciężko będzie wprowadzać zmiany w innych aspektach życia.

Od czego zacząć zmiany?

Dobrze jest wiedzieć, jak zacząć zdrowy tryb życia. Najczęściej ludzie biorą się za rzeczy, które potrzebują najwięcej pracy. Z jednej strony to dobra taktyka – różnica w jakości funkcjonowania jest wówczas ogromna, dzięki czemu łatwiej motywować się do mniejszych „ulepszeń”. Jednak czasem ogrom problemów i rzeczy do zmiany jest zbyt przytłaczający, co z kolei u niektórych wywołuje kompletne zniechęcenie.

Uniwersalna rada jest następująca – zacznij działać metodą małych kroczków. Dobrze jest zadbać o energię do zmian. Zyskasz jej więcej, jeśli swoją pracę zaczniesz o zmiany nawyków żywieniowych i diety, zadbania o wystarczającą ilość snu oraz ograniczenia stresu (choć to zwykle na początku bywa bardzo trudne).

Jakie są filary zdrowego trybu życia?

Odpowiednio zbilansowana dieta – dostarczanie wszystkich potrzebnych mikro i makroelementów zapewnia organizmowi zrównoważoną pracę, zwiększa odporność, wpływa pozytywnie na samopoczucie.
Nawadnianie organizmu – woda daje życie! By prawidłowo funkcjonować, musisz dostarczać sobie przynajmniej 1,5 litra czystej wody.
Rezygnacja z używek i szkodliwych zachowań – każdy wie, że papierosy czy alkohol nie są sprzymierzeńcami zdrowego stylu życia. Ich ograniczenie lub całkowite odstawienie pozytywnie wpłynie nie tylko na ciało, ale i na twój umysł. Postaraj się także zmniejszyć ilość niezdrowych sytuacji, takich jak zarywanie nocki, częste imprezowanie, przesiadywanie w jednej pozycji przed komputerem lub telewizorem przez dłuższy czas.

Wysiłek fizyczny – umiarkowana ilość ćwiczeń rewelacyjnie wpłynie na działanie całego organizmu. Poprawi one krążenie, dotleni tkanki, wzmocni serce i mięśnie szkieletowe, przyspieszy metabolizm i spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Zalet wysiłku fizycznego jest znacznie więcej. Pamiętaj jednak o tym, by ruch także był zrównoważony – zbyt intensywne treningi mogą zaszkodzić.

Badania profilaktyczne i wizyty u specjalistów – warto co jakiś czas badać swój organizm, pozwoli to ograniczyć rozwój niektórych chorób i da ci nad nimi przewagę. Dobrze jest także udać się do specjalisty, jeżeli twój stan zdrowia tego wymaga. Mowa tu nie tylko o medycynie, ale również o psychologii – zadbaj o stan swojej psychiki. Nie od dziś wiadomo, że ma ona ogromny wpływ na jakość życia, a nawet na reakcje naszego ciała. Jeśli więc nie radzisz sobie ze stresem bądź masz pewne blokujące cię traumy czy lęki – udaj się do specjalisty, który pomoże ci to wypracować!

Zasady, których warto przestrzegać

Warto stosować się do kilku zasad, które pomogą ci wprowadzać zmiany w swoim życiu na stałe. Pierwszą z nich jest wspomniana wcześniej zasada małych kroczków. Przybliża ona do celu w sposób wolniejszy, co sprawia, że nie przytłacza cię ilość zmian i ogrom pracy, jaki jest przed tobą.

Ważne jest także tworzenie dobrych nawyków. To one tak naprawdę rządzą naszą codziennością! Spójrz, jak wiele rzeczy robisz niemalże automatycznie. Wprowadzenie nowych przyzwyczajeń może być na początku uciążliwe, jednak z czasem staną się one elementem rytuałów i nawet nie będą wymagały myślenia, czy wysiłku.

Ciężka praca na początku pozwala na zbieranie plonów w przyszłości. Dbanie o własne zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne powinno być nadrzędną wartością. Zacznij więc działać już od dziś, wprowadzając drobne zmiany, by w końcu przewrócić swoje życie do góry nogami, oczywiście w pozytywnym znaczeniu!

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
maseczki inventi

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h