kobieta w maseczce na żołtym tle

Maseczki ochronne – jak nosić prawidłowo i jak o nie dbać?

Maseczki ochronne od samego początku pandemii budziły wiele kontrowersji. Mimo iż sam rząd nie był pewny skuteczności ich stosowania kiedy wybuchła pandemia, z czasem okazało się, że to skuteczny i zarazem jeden z nielicznych sposobów zabezpieczenia się przed zakażeniem. W międzyczasie pojawiały się kolejne zmiany i zalecenia, zatem warto widzieć, jak prawidłowo nosić i dbać o maseczki, by chronić się przed koronawirusem.

Jak prawidłowo nosić maseczki ochronne?

Przed założeniem maseczki należy umyć dokładnie ręce lub je zdezynfekować. Aby ochrona była skuteczna, materiał musi przylegać ściśle do skóry i zasłaniać usta oraz nos. Trzeba jednocześnie pamiętać, żeby unikać dotykania maseczki podczas jej noszenia, a jeśli to się zdarzy, trzeba zdezynfekować dłonie. Jeśli materiał stał się wilgotny, trzeba produkt włożyć do szczelnego woreczka i przechowywać w ten sposób do momentu wyprania lub zdezynfekowania. Niezwykle istotne jest również odpowiednie ściąganie maseczki z ust i nosa. Nie wolno bowiem dotykać części, która dotyka twarzy, a ściągnąć ja za pomocą sznurków. Na koniec należy zdezynfekować dłonie.
Należy również zaznaczyć, że z maseczki może korzystać tylko jedna osoba i zawsze warto mieć zapasowy produkt pod ręką.

Jak prawidłowo nosić maski. Kobiety prezentujące prawidłową metodę noszenia masek, Aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się zarazków, wirusów i bakterii. Ilustracja wektora w płaskim stylu

Jak dbać o maseczki ochronne?

Podczas wprowadzanych zmian pojawiły się kontrowersje, czy maseczki wielorazowego użytku wykonane z materiału są skuteczne. Ostatecznie rząd dopuścił je do użytku, zatem można stosować produkty jednorazowe i wielorazowe, o które jednak należy odpowiednio dbać, by były bezpieczne. W przypadku maseczek jednorazowych sprawa jest prosta. Zgodnie z ich nazewnictwem, należy je wyrzucić zaraz po zużyciu. Jak zatem dbać o maseczki wielorazowe?

  1. Prać w temp. minimum 60 stopni przez 45 minut zaraz po powrocie do domu.
  2. Nie prać maseczek razem z innymi rzeczami.
  3. Wyprasować maseczkę zaraz po wyschnięciu w możliwie jak największej dopuszczalnej temperaturze.
  4. Do prania można użyć tradycyjnych środków, które wykorzystywane są na co dzień.

Może dezynfekcja?

Maski wielorazowe można również dezynfekować. Wystarczy spryskać powierzchnię materiału preparatem antybakteryjnym na bazie alkoholu i pozostawić produkt do wyschnięcia.

dezynfekcja

Wielorazowa, ale do czasu…

Mimo iż maseczka może być używana wielokrotnie, z czasem traci swoje właściwości ochronne. Jeśli szybko wilgotnieje to sygnał, że czas na zmianę. Jeśli pojawiły się przetarcia, materiał rozerwał się, zniszczył i jest wyraźnie uszkodzony, trzeba zmienić maseczkę na nową. Skuteczną alternatywą dla maseczek wielorazowych są maseczki Inventi Mask, z powłoką wirusobójczą chronią przed wirusami nawet do 48h.

Z filtrem czy bez?

Obie maski są obecnie dozwolone i chronią przed covid. Produkty bez filtra to najczęściej materiał o gęstym splocie, głównie bawełna. Maski z filtrem to profesjonalne produkty, które dodatkowo oczyszczają powietrze. Są wytrzymałe, ułatwiają oddychanie i można je czyścić, prać i dezynfekować.

Maseczki ochronne mają nas chronić przed zakażeniem, jednak aby proces odbywał się prawidłowo, należy nie tylko odpowiednio nosić produkty, ale również o nie dbać.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
maseczki inventi

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h