maseczka i koronawirus

Maseczki ochronne — statystyki, badania i wątpliwości

Maseczki ochronne – ich noszenie stało się jednym ze znaków roku 2020 w światowym zakresie. Jest to bezwarunkowy obowiązek nas wszystkich w ochronie przed koronawirusem. Od miesięcy słyszymy w mediach ogólnikowe informacje na temat ich skuteczności. Jakie są konkretne badania i dane, które udowadniają tę tezę?

Koncepcja kwarantanny dla koronawirusów. Dziecko noszące medyczną maskę ochronną podczas wirusa grypy, wykonujące gest zatrzymania. COVID-19 - izolacja domowa. Nastolatka robi znak stopu, izolowany na białym. — Obraz stockowy

Niechęć i uprzedzenia do ograniczeń

Warto podkreślić na samym początku, że są grupy społeczne otwarcie sprzeciwiające się zasłanianiu ust i nosa. Przyczyny są najczęściej światopoglądowe (nakaz wykonywania tej czynności interpretowany jest nierzadko jako wrogie ograniczenie wolności) lub czysto praktyczne — maseczkom ochronnym towarzyszą zaparowane okulary czy brak wygody w oddychaniu. Badania statystyczne przeprowadzone przez Instytut Gallupa na przykładzie Stanów Zjednoczonych wskazują, że 14% męskiej populacji i 8% żeńskiej otwarcie sprzeciwia się noszeniu masek w przestrzeni publicznej. Odsetek ten wynosi także 4% wśród osób wykształconych, oraz 18% wśród osób niewykształconych.

Realna ochrona przed zachorowaniem

Istnieją dziesiątki badań przeprowadzonych na całym świecie, jednoznacznie potwierdzających skuteczność maseczek ochronnych. Jednego z nich dokonano w Uniwersytecie Hongkońskim w Chinach. Ponad 400 zakażonych różnymi wirusami osób poproszono o oddychanie w kierunku materii o kształcie stożkowym o wysokim stopniu chłonności. Eksperyment został dokonany najpierw bez zasłaniania ust i nosa, a następnie z wykorzystaniem tej formy ochrony przed zakażeniami. Wykazał, że maseczki nie zmieniają niebezpieczeństwa wywoływanego przez rinowirusy, ale znacząco zwiększają ochronę przed koronawirusami – nawet o ponad 90%.

Typ maseczki ochronnej ma znaczenie – Inventi Mask

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż materiał i sposób wykonania maski posiada duży wpływ na ich efektywność. Popularne maseczki ochronne typu chirurgicznego są bardziej skuteczne niż szyte ręcznie w warunkach domowych, jednak zaleca się ich częstą wymianę. Alternatywą dla maseczek chirurgicznych jest maseczka INVENTI MASK która posiada powłokę wirusobójczą chroniącą do 48h. Liczne badania naukowe potwierdzają skuteczność maseczki Inventi na poziomie ponad 99%. Dodatkowym atutem jest możliwość wielokrotnego zdejmowania i zakładania maseczki.

porównanie maseczek inventi mask do maseczek bawełnianych i chirurgicznych

Same maseczki to tylko część ochrony

Niezależnie od przytoczonych powyżej statystyk należy pamiętać, że wszystkie wyniki badań mają zastosowanie przede wszystkim w sytuacji zachowania tzw. dystansu społecznego. Dlatego ochrona przed koronawirusem powinna być zespołem kompleksowych i konsekwentnie realizowanych działań.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
maseczki inventi

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h