Spraw, by te święta były bezpieczne. Jak zminimalizować ryzyko zakażenia podczas rodzinnych świąt?

Koronawirus SARS-CoV-2 po raz pierwszy odkryty został w listopadzie 2019 roku w Chinach. Do tej pory na świecie zachorowało około 271,7 mln ludzi. Przez chorobę covid19, wywoływaną przez wirusa, zmarło około 5 mln ludzi. Kolejne mutacje, natłok informacji na temat choroby, sprawiły, że ludzie oswoili się z pandemią. Wielu przestały interesować doniesienia na temat zakażeń. Jeszcze inni poddają pod wątpliwość istnienie zagrożenia. Tymczasem uśpiona czujność może doprowadzić do kolejnej fali zachorowań i spowodować niepotrzebną śmierć tysięcy osób. Warto zachować zdrowy rozsądek, zwłaszcza że zbliżają się intensywne towarzysko dni.

Święta Bożego Narodzenia, które chrześcijanie obchodzić będą za kilka dni, to czas rodzinnych spotkań przy wspólnym stole. Nowa rzeczywistość sprawiła, że wielu takim spotkaniom towarzyszy strach i niepewność. Aby nie narażać najbliższych, zwłaszcza tych, dla których covid19 może okazać się bardzo groźny, warto przed spotkaniem wykonać test antygenowy w domu. Ludzie młodzi, zwłaszcza zaszczepieni, mogą przechodzić zakażenie w sposób zupełnie bezobjawowy. Nie oznacza to jednak, że nie zarażają wtedy innych.
Epidemiolodzy z całego świata alarmują, że to właśnie ludzie, u których przebieg covid19 jest bezobjawowy oraz skąpoobjawowy powodują to, że epidemia tak szybko się rozprzestrzenia i niesie za sobą tak dramatyczne skutki. Wariant delta, który obecnie dominuje, jest bardzo zakaźny. Specjaliści szacują, że jedna osoba może zarazić aż osiem kolejnych. W wypadku wariantu Omikron nie ma jeszcze szczegółowych danych, ale wiele wskazuje na to, że może rozprzestrzeniać się jeszcze łatwiej.

Test antygenowy można kupić w aptece za około 40 zł. Wynik testu otrzymuje się po 15 minutach. Aby wynik był wiarygodny, należy podczas jego wykonywania postępować ściśle z instrukcją dołączoną do opakowania. To bardzo dobry sposób na samokontrolę, dzięki której można zadbać o bezpieczeństwo najbliższych.
Nauka uczyniła wielki postęp od czasu, gdy wirus SARS-CoV-2 się pojawił. Dostępne są szczepionki, które mimo mutacji wirusa, wykazują dużą skuteczność. Wiadomo też, że noszenie maseczek znacznie obniża jego transmisję. A w niedalekiej przeszłości pojawiły się testy, dzięki którym za niewielkie pieniądze można sprawdzić, czy nie jest się nosicielem koronawirusa.
Wielu ludzi podkreśla, jak ważne są dla nich więzi rodzinne i nie chcą rezygnować z obecności najbliższych z powodu epidemii. I właśnie w imię silnych więzów rodzinnych warto zdecydować się na sprawdzenie, czy spotkanie będzie bezpieczne dla wszystkich jego uczestników. Każdy, jadąc do rodziny na święta, jest przekonany, że jest zdrowy. Nikt nie zakłada, że może nieświadomie spowodować zakażenie koronawirusem u najbliższych. Lepiej nabrać pewności, mieć świadomość, że rodzinne święta nie skończą się dla kogoś chorobą covid19.
Czas, który upłynął od pierwszych doniesień na temat koronawirusa, sprawił, że na świecie zaczęła kształtować się pewna nowa normalność. Ludzie odpowiedzialni noszą maseczki zgodnie z zaleceniami lekarzy. Starają się unikać tłumów, czy przypadkowych spotkań, podczas których mogliby się zakazić.

Świadomy zagrożenia człowiek wypracował w sobie pewne zachowania, nauczył się żyć na nowo w codzienności z koronawirusem: robi zakupy raz w tygodniu a nie codziennie; to co możliwe, kupuje online. Wielu ludzi na urlop wynajęło domek, zamiast spędzić go w hotelu. Ci, którzy mają taką możliwość, pracują zdalnie. Każdy rząd stworzył swoim obywatelom pewne ramy zachowań, ale jednocześnie wiele pozostawił do indywidualnej decyzji. Dlatego tak ważne jest, by wypośrodkować to, na ile ludzie chcą powrócić do swojego dawnego życia a na ile będą w stanie je dostosować do nowej rzeczywistości. Dziś takim kompromisem jest stosowanie się do zaleceń sanitarnych a także kontrola swojego stanu zdrowia przy pomocy szybkich testów antygenowych.
Wykonanie kupionego w aptece testu nie jest ani skomplikowane ani bolesne. Jeśli zrobią go wszyscy uczestnicy rodzinnego zjazdu świątecznego, zminimalizują ryzyko, że wspólne święta okażą się dla kogoś bliskiego tymi ostatnimi.

Polecane wpisy

Komórki, makrofagów

Czym jest jodopowidon?

W dobie pandemii koronawirusa jesteśmy zasypywani informacjami dotyczącymi maseczek z każdej strony. Łatwo jest się

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
maseczki inventi

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h